Online Sonuç İçin Tıklayınız.
Telefon 0 222 225 44 66
Online Sonuç

HABER DETAYLARI

NON-INVASIVE PRENATAL TEST 14.12.2017

     Non-invasive (girişimsel olmayan) prenatal (doğum öncesi) test, hamile bir kadında, doğum öncesi fetüsün(anne karnındaki bebek) genetik durumunun kontrol edilebileceği bir testtir.

     Tüm gebeliklerde ilk üç aylık dönemde ikili ve üçlü tarama testi olarak bilinen testler yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Bu testler %80-85 doğrulukla risk raporlamaktadırlar.

       İkili ve üçlü tarama testleri yapıldığında eğer fetüste yüksek genetik risk saptanırsa CVS (Koryon Villus Örneklemesi) ve Amniyosentez gibi invaziv (girişimsel) testler önerilmektedir. Bu testler >%99 oranında doğrulukla son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. Ancak yaklaşık binde beş (%0.5) oranında düşüğe neden olabilmektedirler.

          SİMGE TIP LABORATUVARINDA NON-INVASIVE PRENATAL TEST

      Laboratuvarımızın hizmetinize sunduğu prenatal testimizde, sadece annenin kolundan alınan 10 ml. kan örneğiyle işlem gerçekleştirilmektedir. 7-10 iş gün içerisinde sonuçlar hastalarımıza, orjinal sonuç raporu olarak, iletilmektedir. %100 sensitivite ve %99.9 spesifite ile EVET ya da HAYIR niteliğinde sonuç paylaşılır; risk analizi raporlanmaz. İkiz gebeliklerde, tüp bebek hamileliklerinde, donasyonlarda, akraba evliliklerinde, taşıyıcı anne gebeliklerinde kolayca kullanılan  non-invaziv prenatal testimiz ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

         NON- İNVAZİV PRENATAL TESTİMİZİN ÇALIŞMA YÖNTEMİ NEDİR?

         Hamilelik esnasında fetüse ait fetal DNA parçacıkları plesantadan anne kanına geçer, Fetal fraksiyon denien bu parça DNA lar anne kanında dolaşırlar.

      Prenatal testimizde bu fetal fraksiyonlar ayrıştırılarak, izole edilirler. Çalışılan son teknoloji ile bu parçalar birleştirilerek boydan boya (Full Sequencing Tekniği) analiz edilirler.

         HANGİ KROMOZOM BOZUKLUKLARI İNCELENİR?

         Trizomi 21    : Down Sendromu

         Trizomi 18    : Edwards Sendromu

         Trizomi 13    : Patau Sendromu

         Monozomi X: Turner Sendromu

         Trizomi X     : Triple X Sendromu

         XXY             : Kleinfelter Sendromu

         XYY             : Jacobs Sendromu

         Non-invasive Prenatal Testimiz ile ilgili bilgi almak için lütfen laboratuvarımızla iletişime geçiniz.

 

 


DİĞER HABER BAŞLIKLARI

  D VİTAMİNİ TESTİ NEDİR?   HIV/AIDS TANISI   NON-INVASIVE PRENATAL TEST   DRUG ABUSE (UYUŞTURUCU TARAMA PANELİ)